Zbliżają się święta
Czas najwyższy, aby zaplanować sprawy związane z prezentami i dekoracjami.
Oczywiście w przygotowania wciągamy nasze pociechy, bo to wspaniały czas na „bycie razem”.
Zabawy z dziećmi mają ogromne znaczenie w ich rozwoju i relacji z rodzicami. Jedną z bardzo wartościowych i ciekawych zabaw jest praca z gliną. Jej unikalność tkwi w tym, że jest naturalna i pochodzi prosto z ziemi. Dotykanie i formowanie gliny daje lekkie uczucie chłodzenia, wilgotności i miękkości w dłoniach, co jest bardzo przyjemne dla malucha.
W dzisiejszych czasach, gdy zaburzenia integracji sensorycznej są coraz częstsze u małych dzieci, zabawa z gliną okazuje się doskonałym pomysłem. Ma ona wiele zalet. Po pierwsze, nauka cierpliwości — tworzenie czegoś z gliny wymaga czasu, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący. Zwłaszcza jeśli będziemy chcieli wypalić nasze wyroby w piecu ceramicznym. Zabawa z gliną wymaga również skupienia i koncentracji, co może być bardzo pomocne w rozwijaniu tych umiejętności u dziecka.
Praca z gliną ma także działanie terapeutyczne. Pomaga dziecku zrelaksować się i wyrazić emocje, których może nie potrafić jeszcze nazwać. Dodatkowo, na warsztatach ceramicznych dzieci muszą nauczyć się pewnych zasad i kolejności działań, co przyczynia się do nauki dyscypliny.
Jedną z najważniejszych zalet pracy z gliną jest fakt, że można ją naprawić. Jeśli jakiś element odpadnie lub się zniekształci, istnieje możliwość poprawy i naprawy. Dziecko dowiaduje się, że może wpływać na zmiany i doskonalić swoje umiejętności. To z kolei rozwija pewność siebie, ciekawość i chęć eksperymentowania oraz pobudza jego wrodzoną kreatywność.
Co możecie razem zrobić?
Najprostsze będą figurki i kształt świąteczne wykrawane foremkami do ciast. W tym roku możecie ozdobić dom glinianymi gwiazdkami, dzwoneczkami, mikołajami itp. Nie są potrzebne Wam, żadne specjalistyczne narzędzia wystarczy glina, foremki do ciast, wałek, wykałaczki i … folia spożywcza.
Po co ta folia? Otóż kiedy już rozwałkujecie glinę (nie za cienko), warto położyć na nią folię spożywczą i przez nią wykrawać kształty. Wówczas Wasze figurki od razu będą miały wspaniałe wygładzone i zaokrąglone brzegi,
a Wasze foremki nie będą brudziły się od gliny.
Poszukajcie w Waszej okolicy pracowni ceramicznej i poproście o wypalenie prac. Ważne!!! Na pewno w pracowni zapytają was co to za glina i na jaką temperaturę się wypala — te wszystkie informacje znajdziecie, na etykiecie na paczce z gliną więc jej nie wyrzucajcie.
Zabawa z gliną to więc nie tylko świetna okazja do spędzenia czasu z dzieckiem, ale także jednoczesne terapeutyczne działanie na jego rozwój. Glina daje możliwość tworzenia, współpracy, nauki i wyrażania emocji, co sprawia, że jest to zabawa niezwykle wartościowa i godna polecenia.